Rally-tokon hallitseva suomenmestari Arianna Gebbia saapuu Lagulle kouluttamaan rally-tokoa 17.5.

Mukaan mahtuu 16 koirakkoa, ja treeniaikaa on 20min per koira. Koulutus sopii kaikentasoisille koirakoille, ja rata tulee olemaan valmennusrata, ei kisarata. Koirakon mukaan voidaan tarttua myös yksittäisten asioiden treenaamiseen, eikä ole välttämätöntä treenata rataa.

Tässä Ariannan itsensä kertomaa:

“Olen Arianna Gebbia, sydämeni koiraharrastukselle menettänyt intohimoinen harrastaja. Olen kotoisin Italiasta ja muutin Suomeen vuonna 2011.

Tällä hetkellä kotonani asuvat rescuekoira Nando, bordercollie Glenda ja markiesje Milton. Koiraharrastukseni alkoi TOKOsta, ja nykyään harrastamme myös rally-tokoa, agilitya sekä noseworkia.

Nando on ollut minun ensimmäinen kunnon harrastuskoira. Hänen kanssaan saavutin muun muassa koulutustunnukset TK1, TK2, RTK1 ja RTK2. Lisäksi kilpailimme agilityssa ja noseworkissa. Nando jäi eläkkeelle kilpailuista keväällä 2023.

Glendan kanssa olemme kilpailleet aktiivisesti TOKOssa, rally-tokossa ja agilityssa. Yhdessä olemme saavuttaneet FI-TVA-V ja FI-RTVA valionarvot sekä rally-tokon Suomen mestaruuden vuonna 2024. Lisäksi olemme aloittaneet treenaamisen KV-säännöillä ja osallistuimme ensimmäistä kertaa edustusjoukkueen valintakilpailuihin keväällä 2025, harmillisesti pienen varvasvamman vuoksi ei voitu osallistua kuin ensimmäiseen valintakoepäivään.

Milton on liittynyt meidän perheeseen maaliskuussa 2025 ja hänestä toivottavasti kasvaa ajan myötä hieno ja terve poika, katsotaan sitten isompana mistä lajeista Milton tykkää.

Olen kouluttanut useita vuosia paikallisessa koirayhdistyksessä. Minulla on arkitottelevaisuuden ja rally-tokon koulutusohjaajan pätevyydet. Tokossa ja rally-tokossa nautin erityisesti teknisten yksityiskohtien opettamisesta, tehtävien pilkkomisesta pienempiin osiin, koiran itseluottamuksen ja positiivisen mielentilan vahvistamisesta sekä kokonaisuuksien rakentamisesta ja kehittämisestä.

Minuun, suorituksiini ja treeneihini voit tutustua tarkemmin Instagramissa @osasognarebc .”

Mukaan treeneihin pääset ilmoittautumaan tästä. 

Lagun jäsenillä on etusija 24.4. asti.


0 kommenttia

Vastaa

Avatar placeholder

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *